احداث تله‌کابین در “طاق‌بستان” نیازمند بررسی دقیق است/ نباید خطایی کنیم که آیندگان ما را نبخشند

ایسنا/کرمانشاه مدیرکل امور پایگاه‌های ملی و جهانی میراث‌فرهنگی کشور با اعلام اینکه افق ما برای طاق‌بستان ثبت جهانی این اثر است، گفت: باید سطح مغایرت احداث تله‌کابین در طاق بستان با پروژه ثبت جهانی آن به صورت کارشناسی بررسی و سپس نظر نهایی وزارتخانه اعلام شود.

رضا سامه در سفر به استان کرمانشاه در جلسه با شهردار کرمانشاه در خصوص پروژه تله کابین کرمانشاه، اظهار کرد: در مورد این موضوع حقوقی دنبال راه حل کارشناسی هستیم و از فرصت گفتگو برای حل مشکل استفاده می‌کنیم.

مدیرکل امور پایگاه‌های ملی و جهانی میراث‌فرهنگی کشور با بیان اینکه افق ما برای اثر تاریخی طاق بستان ثبت جهانی آن است، گفت: افزایش تعداد آثار ثبت‌ جهانی علاوه بر ارتقای منزلت و جایگاه کشور، رونق گردشگری را نیز به دنبال دارد.

وی تصریح کرد: طاق‌بستان برای ثبت جهانی دست به نقد است و با یک همت می‌تواند استانداردهای ثبت جهانی را کسب کند.

سامه با بیان اینکه باید ضمن حفاظت از اثر موانع را رفع و شرایط را آماده ثبت جهانی کنیم، گفت: الان در مجموعه طاق‌بستان گرفتاری‌هایی داریم که اگر رفع نشوند امکان ثبت وجود ندارد، در کنار اینها اگر یک پروژه جدید را شروع کنیم به این مشکلات اضافه می‌شود.

مدیرکل امور پایگاه‌های ملی و جهانی میراث‌فرهنگی کشور با طرح این پرسش که آیا ثبت جهانی اساساً اولویت استان و دولت هست یا نه؟ اظهار کرد: آیا ما منافع بلند مدت کشور و استان را باید فدای یک اتفاق کنیم.

وی گفت: در سایت های تاریخی برای اجرای هرگونه تاسیسات قائل به بازگشت پذیری هستیم که بشود سریع به حالت قبل بازگشت و اصولا احداث تاسیسات سنگین و غیرقابل بازگشت در دستورکار نیست.

سامه با تاکید بر اینکه احداث تله‌کابین در طاق‌بستان نیازمند بررسی دقیق است، گفت: اگر ما مجوز دادیم و یونسکو تله کابین را به عنوان مانع ثبت جهانی مطرح کرد، تکلیف چیست. باید دقت کنیم که دچار خطایی نشویم آیندگان ما را نبخشند.

وی در خاتمه تاکید کرد: با بررسی کارشناسی کامل سطح مغایرت تله کابین با ثبت جهانی طاق‌بستان، نظر نهایی خود را در آینده نزدیک برای احداث یا ممانعت از آن اعلام می‌کنیم.

احداث تله‌کابین در "طاق‌بستان" نیازمند بررسی دقیق است/ نباید خطایی کنیم که آیندگان ما را نبخشند

انتهای پیام